Je riziko požáru fotovoltaiky opravdu tak velké?

Problém začíná již u nepřesného pojmenování, hasiči totiž za systém FVE považují vše, co je jakkoliv zapojeno do okruhu, který se podílí na výrobě elektřiny. Od požárů vzniklých na střeše přes kabeláž, rozvody nebo akumulační baterie. Od letošního roku nicméně pracují na zlepšení a chtějí přesné příčiny požárů více rozlišovat. Za požár fotovoltaiky se totiž považuje situace, kdy z jakéhokoliv důvodu hoří střecha, na které jsou současně umístěny solární panely. Tento zjednodušující přístup k terminologii pak může vyvolávat dojem, že je umístění solárních panelů vysoce rizikové a že se jedná o často hořící technologii. To přitom není pravda.

Statistiky mluví jasně

Jak samotní hasiči informovali na svých sociálních sítích, před 10 lety registrovali 10 případů požárů fotovoltaik, v loňském roce pak 55. To ale neznamená, že by stoupala pravděpodobnost požáru, jen stoupá množství nainstalovaných fotovoltaik, kterých bylo na konci roku 2023 167 tisíc. Riziko požáru je tedy zhruba 0,03 procenta. Poměr zprovozněných elektráren a požárů se postupně snižuje, s ohledem na počet aktuálních instalací je 55 požárů ročně pro hasiče pozitivní zprávou. Z těch 55 požárů jich navíc zhruba deset nemělo žádnou spojitost s fotovoltaikou samotnou, pouze byla zasažena ohněm budovy, který vznikl z jiných příčin. Vzhledem k tomu, jak výjimečně fotovoltaika hoří s ohledem na množství již existujících realizovaných instalací, je četnost požárů skutečně minimální.

Skutečné důvody požárů a její prevence

Není žádným překvapením, že ve většině případů požáry nebyly zapříčiněny komponenty samotné elektrárny, ale z důvodu pochybení montážních firem nebo svépomocná montáž. Neodborná instalace může způsobit přehřívání nebo dokonce zkrat (příklad nedávného výbuchu z Náchodska kdy majitel sám zapojil baterii). Pro prevenci požárů je nezbytné, aby měl dům odpovídající zemnicí bod, ke kterému je fotovoltaika správně připojena. Je nutné použít vhodnou přepěťovou ochranu, a to jak na rozhraní prostředí střechy, tak u technologie, správné jištění, certifikované rozvaděče a v neposlední řadě vhodnou kabeláž, která musí být vedena tak, aby nedošlo k jejímu poškození. Proto se vyplatí svěřit montáž do rukou odborníků, kteří mají za sebou řadu instalací a mají všechna odborná oprávnění, tak jako máme my!

Co z toho vyplývá? Najděte si historii firmy. Požadujte záruku na bezchybnou instalaci fotovoltaiky. Navštivte diskuzní fóra a poučte se z chyb ostatních. Naše ověřené recenze naleznete na Refsite, Google, Firmy.cz nebo na Facebooku.

Akční nabídky