Amatéři na střechách: Chyby v instalaci fotovoltaiky mají hrozivé důsledky

Fotovoltaické systémy se stávají běžnou součástí střech domů i firemních budov. Díky nim mohou lidé snížit svou závislost na dodavatelích energií. Jenže nekvalitně provedená instalace fotovoltaické elektrárny může způsobit řadu problémů. Představme si je v tomto článku.

Firmy se často dopouštějí chyb při instalaci fotovoltaických elektráren

Lidé mají negativní zkušenosti s instalací FVE

Co si budeme povídat: solární boom způsobil, že se objevila řada nových firem, které sbírají zkušenosti tzv. za pochodu. Některé firmy dělají elektrárny teprve chvíli a po celou dobu se dopouštějí instalačních chyb, aniž by si to uvědomily. Ukázkou toho, jak se dá pokazit instalace fotovoltaiky, je facebooková skupina FVE – Solární elektrárny CZ/SK. Diskutující přiznávají, že dokud chybné instalace neuvidíte na vlastní oči, tak tomu jen těžko uvěříte. Jeden z nich varuje, že při špatném zapojení máte na střeše bez nadsázky „výkonnou svářečku“. Jak Střechaři napravují chyby jiných firem?  „Přijedeme tam, všechny panely sundáme pryč, všechny panely instalujeme zpátky, uděláme nové zapojení, včetně konektorů a natažení nové kabeláže. S natažením kabelů je prostě problém. Není to často v chráničkách, které jsou určeny pro UV záření. Ta špatná chránička se vám za nějakou dobu prostě rozpadne.“ Nutno dodat, že chybná instalace vrhá negativní stín na seriózní instalační firmy a elektrikáře.

Firmy si nelámou hlavu s umístěním ani sklonem panelů

Věděli jste, že špatně umístěné panely mohou generovat až o 80 % méně energie, než kolik by vyrobily při lepším umístění? Některé „amatérské“ firmy nerespektují, že panely by měly směřovat na jih kvůli slunečnímu záření. Dále podceňují ideální sklon panelů a neuvědomují si, že během dne mohou stromy nebo komín zastínit panely.

Některé firmy připomínají dvojici Pat a Mat

Během instalace mohou pracovníci poškodit panely neopatrnou manipulací, kdy se mohou na panelech vytvořit praskliny. Panely často instalují na nekvalitní konstrukci, která rychleji koroduje. Někdy se stane, že na střeše chybí ochrana proti blesku a přepětí. Zákazníci se také mohou potýkat se špatným umístěním baterií a kabelů, což může výrazně zkrátit jejich životnost. Pokud montážní pracovníci podcení ochranu kabeláže a konektorů, hrozí riziko požáru.

Je velkým zklamáním, když se pokusíte reklamovat komponenty nebo požadujete opravu a firma se jen vymlouvá nebo se snaží vyhnout zodpovědnosti. A když má k tomu elektrárna nedostatečný výkon, který neodpovídá spotřebě domácnosti, pak litujete celé investice. Ale co je opravdovou katastrofou, když firma není schopna zajistit vyplacení dotací kvůli formálním nedostatkům, a vy tím přijdete o příspěvek od státu.

Proč dávat lepší střídač, když stačí horší?

Aby toho nebylo málo, může se stát, že firma vám dodá fotovoltaiku se symetrickým střídačem. Představte si, že máte na střeše fotovoltaické panely, které produkují energii na plný výkon. Chcete si dát teplou sprchu, sepne se tepelné čerpadlo, ale střídač nestíhá. Nebo chcete rozšířit fotovoltaickou elektrárnu, ale váš současný střídač to prostě neutáhne. Proto je výhodnější třífázový asymetrický střídač.

Čtěte recenze. Najděte si informace o historii firmy. Navštivte diskuzní fóra a poučte se z chyb ostatních. A nezapomeňte požadovat záruku na bezchybnou instalaci FVE. Ty naše naleznete na Refsite, Google, Firmy.cz nebo na Facebooku.

Zdroj: Solární novinky

Akční nabídky